Większość z nas, użytkowników komputerów, pracuje i odpoczywa za biurkiem w pozycji siedzącej. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jaki powinien być dobry fotel komputerowy dla gracza i nie tylko? Czym powinien się charakteryzować i na co należy zwrócić uwagę przy jego zakupie? Po odpowiedzi zapraszam do lektury artykułu!
Wymiary
Pierwsze i najważniejsze na co należy zwrócić uwagę to wymiary fotela, tym samym sprawdzając rekomendowany wzrost i wagę użytkownika. Jest to o tyle istotne, gdyż porządny fotel kupujemy raz na kilka dobrych lat – jeżeli kupimy źle dopasowany (za niski, za wąski, źle wyprofilowany) będziemy odczuwać tego skutki przez dłuższy czas.
Ja, przymierzając się do zakupu fotela, sprawdzam:
- szerokość i głębokość siedziska,
- czy siedzisko ma boczne wyprofilowania (fotel kubełkowy i jak bardzo, w jakim kształcie),
- wysokość oparcia (staram się oszacować, do którego miejsca będzie sięgać czubek mojej głowy, aby sprawdzić, czy będzie dobrze leżał na zagłówku),
- szerokość oparcia i wyprofilowanie (kubełek, kształty profilowań),
- maksymalny udźwig (w moim przypadku nie jest to potrzebne, ale należy na to zwrócić uwagę).
Jeżeli wszystkie wymienione kryteria są spełnione, tj. powinienem móc komfortowo siedzieć z podpartą głową, bez żadnych „boczków” wbijających się w ciało, przechodzę do kolejnego elementu – wykonania.
Wykonanie
Wykonanie jest ściśle powiązane z designem. O gustach, jak wiadomo, się nie dyskutuje, dlatego ten temat zostaje dla Was. Jednak wykonanie fotela to bardzo ważny „factor” przy wyborze konstrukcji dla potencjalnego klienta. Skupimy się na kilku elementach: materiałach, z których fotel jest wykonany, systemie montażu; omówimy również najpopularniejsze typy budowy i profilowania.
Materiał
Obecnie na rynku znajdziemy fotele wykonane w głównej mierze z dwóch materiałów: skóry (skóry ekologicznej) i poszycia materiałowego. O ile te pierwsze zazwyczaj w większości, o ile nie w całości, są wykonane ze skóry, o tyle materiałowe możemy podzielić na w pełni materiałowe i „pół na pół”, gdzie część siedziska jest materiałowa, a np. boczki są już skórzane.
Co dla kogo? W dużej mierze wybór materiału uzależniony jest od naszych preferencji względem designu fotela. Ale patrząc pod kątem stricte praktycznym, to moim zdaniem fotele ze skóry (eko-skóry) są łatwiejsze w utrzymaniu niż materiałowe. Powierzchnia skórzana jest zdecydowanie prostsza w czyszczeniu i mniej podatna na przetarcia, czy porwanie, niż materiał siateczkowy. Ten właśnie jest bardziej narażony na dostawanie się brudu w głębsze partie wykończenia i na różnego rodzaju zahaczenia, co ostatecznie może prowadzić do przetarć.
Montaż i mocowanie oparcia
Montaż to kwestia równie istotna jak pozostałe. Wiadomo, może być on prosty albo trudny. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jest on taki, a nie inny? Otóż odpowiedź jest prosta – ma on udźwignąć ciężar użytkownika w taki sposób, aby mógł on wykorzystać w pełni możliwości fotela. Większość foteli „gamingowych” na rynku oferuje mocowanie tzw. samochodowe (zdjęcie po prawej). Polega ono na przykręceniu oparcia z obu stron do wsporników, w tym jednego z mechanizmem odpowiadającym za nachylenie. Nowym rozwiązaniem (zdjęcie po lewej), które jak na razie znajdziemy głównie w ofercie firmy Quersus, jest montaż oparcia przy pomocy jednego, metalowego ramienia. Taki system jest prostszy w składaniu, ale nie oferuje możliwości pochylenia oparcia. Coś za coś.
Funkcjonalność
Kiedy wiemy już jak powinien wyglądać i być zbudowany nasz idealny fotel, czas przejść do omówienia najważniejszych i najczęściej spotykanych „dodatkowych” funkcji foteli komputerowych. Skupię się na kilku elementach: podłokietnikach, systemie bujania i regulacji oparcia, kółkach i poduszkach.
Podłokietniki
Na rynku wyróżnić możemy 3 najpopularniejsze typy podłokietników:
- 2D – dostępna regulacja: góra- dół,
- 3D – dostępna regulacja: góra-dół, lewo-prawo,
- 4D – dostępna regulacja: góra-dół, lewo-prawo, przód-tył, obrót pod kątem.
Wybór jest dość oczywisty – im więcej możliwości regulacji, tym łatwiej będzie nam dopasować fotel do własnych preferencji. Pamiętajcie jednak, że wraz ze wzrostem standardu podłokietników rośnie cena fotela.
Mechanizm bujania i regulacji oparcia
Podobnie jak podłokietników, mechanizmów też wyróżniamy trzy rodzaje:
- TILT – najprostszy i najtańszy mechanizm regulacji. Umożliwia regulację wysokości siłownika oraz bujanie (bez możliwości blokady położenia poza pozycją wyjściową).
- MULTILOCK – najczęściej spotykany rozbudowany mechanizm umożliwiający regulację wysokości siłownika, bujanie (z możliwością blokady położenia w pełnym zakresie). Najczęściej połączony z niezależnym mechanizmem regulacji oparcia.
- SYNCHRO – spotykany obecnie tylko w fotelach Quersus, mechanizm łączy funkcje MULTILOCK-a z mechanizmem regulacji oparcia. Umożliwia regulację wysokości siłownika, bujanie (z możliwością blokady położenia w pełnym zakresie), regulację kąta pochylenia oparcia (połączone z przeniesieniem środka ciężkości).
Jaki mechanizm wybrać? Jeżeli szukacie oszczędności, a nie macie zamiaru odpoczywać przed komputerem w pozycji leżącej, bądź półleżącej to mechanizm TILT w zupełności powinien Wam wystarczyć. Jeżeli macie zamiar odpoczywać w pozycji półleżącej i nie będzie przeszkadzać Wam odchylanie oparcia przy bujaniu, to możecie zainteresować się mechanizmem SYNCHRO. Moim zdaniem najbardziej uniwersalnym i najprzyjemniejszym w użytkowaniu jest mechanizm MULTILOCK. Osobiście bardzo doceniam możliwość regulacji oparcia niezależnie od siedziska.
Poduszki i nie tylko
Niemal każdy fotel dla gracza wyposażony jest w zestaw dwóch poduszek – pod głowę i pod odcinek lędźwiowy. Nie będę się rozpisywał jak szalenie istotny wpływ na zdrową postawę za komputerem mają te dwa elementy, a skupię się na rodzajach implementacji tego rozwiązania. Naszą „bitwę na poduszki” podzielimy na dwie kategorie:
- poduszki „klasyczne” i poduszki odlane z pianki,
- poduszka połączona z mechanizmem.
Klasyczne poduszki to najzwyklejsze poszewki wypełnione materiałem, najczęściej sztucznym. Takie rozwiązanie jest najtańsze, ale mało trwałe. Po pewnym czasie takie poduszki zaczną się deformować. Piankowa alternatywa to już zupełnie inna liga. Mamy tu do czynienia z droższym w produkcji materiałem, ale zdecydowanie trwalszym i wygodniejszym. Różnice między nimi łatwo porównać do nauszników słuchawek – tych najtańszych i wykonanych z memory-foam. Różnica jest znaczna.
Kilku producentów, m.in. Quersus zdecydowało się na zaimplementowanie w swoich fotelach rozwiązania „hybrydowego”. Pod głową spoczywa poduszka, najczęściej z pianki, a za podparcie odcinka lędźwiowego odpowiada mechanizm wbudowany w oparcie.
Na co się zdecydować? Pierwsza kategoria przemawia możliwością całkowitego zdjęcia poduszek, regulacją w pionie i sposobem w poziomie. Hybryda natomiast pozwala na dopasowanie grubości podparcia odcinka lędźwiowego, ale regulacja w pionie dostępna jest tylko w niektórych, najdroższych modelach. Osobiście wybrałbym poduszki z pianki memory-foam.
Kółka
Mogłoby się wydawać, najmniej istotny element. I faktycznie, nic ciekawego na ich temat nie da się powiedzieć. Pragnę jednak zwrócić Waszą uwagę na dwa istotne elementy. Pierwszy tyczy się ich wykonania, warto sprawdzić, czy są to tzw. miękkie kółka. W skrócie chodzi o to, czy są one pokryte materiałem zapobiegającym rysowaniu podłóg, szczególnie paneli. Warto zainteresować się takim rozwiązaniem, chyba, że macie w planach remont podłogi. Drugim wartym uwagi elementem jest blokada kółek. To może okazać się szczególnie przydatne dla fanów gier samochodowych. Sam często podczas dynamicznych wyścigów odczuwam brak blokady kółek – przy gwałtownym hamowaniu po prostu odjeżdżam od biurka.
Rekomendowane fotele dla graczy
Do 900 zł:
- SPC Gear SR300 – kliknij, aby sprawdzić najniższe ceny!
- Genesis Nitro 550 – kliknij, aby sprawdzić najniższe ceny!
Za ok. 1000 zł:
- SPC Gear SR500 – kliknij, aby sprawdzić najniższe ceny!
- AKRacing Prime – kliknij, aby sprawdzić najniższe ceny!
Za ponad 1100 zł:
- SPC Gear SR700 – kliknij, aby sprawdzić najniższe ceny!
- Quersus E302 – kliknij, aby sprawdzić najniższe ceny!
- Vertagear SL4000 – kliknij, aby sprawdzić najniższe ceny!
- Vertagear Triigger 350 – kliknij, aby sprawdzić najniższe ceny!
Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji. Dajcie znać w komentarzach na co Wy zwracacie uwagę przy wyborze fotela!
Źródła fot.: SPC Gear, Quersus, Vertagear, Genesis, własne.
Komentarze