Otrzymując do testów głośniki firmy Genesis, nie spodziewałem się, że najbardziej agresywnie i sportowo będą wyglądały te… najmniejsze. Czy w parze z mocnym wejściem stylistycznym idzie mocne brzmienie? Najwyższa pora to sprawdzić.
Specyfikacja techniczna
- typ głośników: satelitarne 10 W
- łączna moc: 20 W
- pasmo przenoszenia: 20–20000 Hz
- wejście: minijack
- zasilanie: 220–240 V
- kolor: czarno-czerwony
Cena w momencie publikacji to ok. 100 zł.
Wygląd, jakość wykonania
Genesis Helium 200 to klasyczna bryła prostopadłościanu. Podobnie jak wcześniej testowany przeze mnie model Helium 400BT ten również został wykonany z drewna. Karbonowa faktura na żywo prezentuje się dość intrygująco. Na pewno nie można się nim nie zainteresować, a ciekawość zmusza każdego do ich dotknięcia. Mimo bardzo niskiej ceny głośniki nie prezentują się tandetnie. Stalowe akcenty i czerwone wstawki są bardzo charakterystyczne dla firmy Genesis, wzmacnia to skojarzenie głośników z grami.
Trzycalowy głośnik niskotonowy oraz aktywny tweeter bardzo dobrze komponują się z całą konstrukcją. W testowanym przeze mnie zestawie Helium 400BT zwróciłem uwagę na niezabezpieczenie membrany żadną siatką, co zwiększało ryzyko jej uszkodzenia. W mniejszym modelu głośnik niskotonowy został już odpowiednio zabezpieczony, dzięki czemu obecność małych dzieci w pobliżu naszego biurka nie musi nas tak martwić.
Panel znajdujący się na prawym głośniku jest bardzo przydatny. Możemy dzięki niemu podłączyć do głośników mikrofon i słuchawki, nie zabrakło też pokrętła do regulacji głośności. Czego natomiast brakuje? Zdecydowanie możliwości regulacji niskich i wysokich tonów. Możemy rozwiązać to odpowiednim oprogramowaniem, jednak fizyczna wersja z modelu Helium 400BT podobała mi się bardziej. Brak modułu Bluetooth również zaliczam do wad, ponieważ przywykłem do tego rozwiązania. Rozumiem, że to wpłynęło pozytywnie na cenę finalnego produktu, jednak ja wolałbym dopłacić.
Jakość odtwarzanego dźwięku
Producent ponownie deklaruje, że jego sprzęt został stworzony z myślą o graczach, ale w opisie na jego stronie znalazł się fragment o słuchaniu swojej ulubionej muzyki. Ponownie umieszczam niżej listę albumów, które przesłuchałem i gier, w które grałem. Nie zmieniła się ona względem poprzednio testowanego przeze mnie zestawu, by mieć jak najlepsze porównanie co do jakości odtwarzanego dźwięku.
Albumy, które przesłuchałem, oraz gry, w które grałem podczas testów:
- The Other Side of Chopin;
- Beethoven: Piano Works;
- PRO8L3M – album Widmo;
- Małpa – album Blur;
- Lana Del Rey – album Honeymoon;
- GTA V;
- Red Dead Redemption II;
- Need for Speed: Payback;
- FIFA 18.
Przesłuchałem również kilka playlist dostępnych w serwisie Spotify:
- Chill Tracks;
- Techno House 2018;
- Summer Hits;
- Beats Mode.
Głośniki nie grzeszą mocą: 20 W łącznej mocy nie poraża, gdy przeglądamy specyfikację techniczną, jednak zostałem ponownie mile zaskoczony. Dźwięk był dobrej jakości, a przede wszystkim był czysty, czego nie spodziewałem się od głośników tej budżetowej klasy. Bas przyjemnie dudni, nie zalewając całego pasma. Wraz ze zwiększaniem poziomu głośności zestaw łapał coraz większą zadyszkę, czego powodem była niska moc. Dźwięk tracił na „przestrzeni”, cała scena robiła się płaska. Nie mogłem już wychwycić żadnych smaczków występujących u góry, jak i po środku całego pasma. Czy jest to istotna wada? Szczerze mówiąc, myślę, że nie. Osoby kupujące głośniki tej klasy i o takiej mocy z całą pewnością nie będą słuchały muzyki na poziomie 90-100%. Co ciekawe, w grach wideo nie odczułem takiego spłaszczenia pasma. Za wyjątkiem oczywistego momentu, gdy w grze odtwarzana była muzyka. Jeśli chodzi o dźwięki strzałów, krzyki kibiców, szumy otoczenia, dialogi, to głośniki oddają je wiernie, bez zakłóceń czy zniekształceń, niezależnie od poziomu głośności.
Zapomniałbym wspomnieć o jeszcze jednej drobnej rzeczy. Kable mogłyby być trochę dłuższe, jednak ja rozstawiałem głośniki po bokach 55-calowego telewizora, co zapewne nie będzie częstym pomysłem innych osób. Jeśli Wy nie macie takiej fantazji jak ja, nie powinniście mieć problemu z rozstawieniem tych maleństw.
Ocena7.0
Zalety
- stosunek cena/jakość
- zabezpieczenie membran
- brak plątaniny kabli
- panel sterujący
- możliwości, elastyczność
- brak zakłóceń i zniekształceń
- wygląd
Wady
- muzyka staję się płaska przy maksymalnej głośności
- brak fizycznych pokręteł od regulacji niskich i wysokich tonów
- niska moc
Podsumowanie
Zestaw Helium 200 to naprawdę ciekawa propozycja, która została bardzo dobrze wyceniona przez producenta. Głośniki nie wyglądają tandetnie i oferują kilka istotnych funkcjonalności, które ułatwią korzystanie z nich na co dzień. Z czystym sumieniem polecam je wszystkim graczom, którzy sporadycznie odtwarzają muzykę ze swojego komputera.
Komentarze