Niemiecki kontrwywiad (BfV) poinformował, że Chiny używają fałszywych profili LinkedIn do zbierania informacji o niemieckich urzędnikach i politykach.
Agencja twierdzi, że chiński wywiad użył tej sieci społecznościowej, aby dotrzeć do co najmniej 10 tysięcy Niemców, być może rekrutując ich jako informatorów. Utworzono szereg fałszywych profili rzekomo wykorzystywanych w tym celu. Szef BfV, Hans-Georg Maassen powiedział, że pokazuje to wysiłki Chin, których celem jest obalenie niemieckich polityków wysokiego szczebla. „Jest to szeroko pojęta próba infiltracji w poszczególnych urzędach, ministerstwach i agencjach rządowych” – powiedział.
Chiny odrzuciły podobne zarzuty dotyczące cyberprzestępczości w przeszłości i nie odpowiedziały jeszcze na te wystosowane przez Niemców. BfV opublikowało osiem, jak mówią, najbardziej aktywnych profili, wykorzystanych do kontaktu z niemieckimi użytkownikami LinkedIn. Są zaprojektowane tak, aby wyglądać atrakcyjnie dla innych użytkowników i promować młodych chińskich profesjonalistów – którzy nie istnieją.
Jednym z fałszywych kont jest „Allen Liu”, który jest menadżerem w dziale kadr dla firmy zajmującej się doradztwem gospodarczym. Drugi przykład to „Lily Wu”, która należy do grupy ekspertów w ośrodku badawczym we wschodnich Chinach. BfV mówi, że oba konta są fałszywe. Agencja jest coraz bardziej zaniepokojona tym, że chiński wywiad wykorzystuje metodę rekrutowania polityków wysokich rangą jako informatorów.
W ubiegłym roku przedstawiciele BfV powiedzieli, że wykryli „coraz bardziej agresywne cyberszpiegostwo”, w tym „intensyfikujące” próby wpłynięcia na wrześniowe wybory parlamentarne. Według ustaleń niemieckiego wywiadu wynika, że grupa hakerska znana jako „Fancy Bear” lub APT28 była szczególnie aktywną – i uważa się, że jest kontrolowana przez rosyjskie państwo.
Źródło: BBC
Komentarze