Oficjalna premiera technologii Intel Optane miała miejsce ponad rok temu. Jednakże dotychczas mogli z niej skorzystać wyłącznie użytkownicy komputerów typu PC. Czy to rozwiązanie będzie miało sens w komputerach przenośnych? Jak wpłynie to na wydajność sprzętu?
Czym są nośniki Intel Optane?
Są to nośniki, które do przechowywania danych wykorzystują pamięci półprzewodnikowe 3D XPoint.
Początkowo były dostępne wyłącznie w stacjonarkach z chipsetami B250, H270, Z270 oraz procesorami z rodziny Kaby Lake. Różnią się one od pamięci stosowanych w dyskach SSD zmniejszoną liczbą opóźnień w czasie dostępu do danych.
Podział i kompatybilność technologii
Obecnie dostępne są różne typy tego rozwiązania od serwerowego DC P4800X, przez przeznaczony dla graczy i profesjonalistów Optane 900P, po zastosowane u zwykłych użytkowników z wbudowanymi dyskami twardymi.
W przypadku laptopów stosowanie technologii Intel Optane spowoduje przyśpieszenie sprzętu bez konieczności inwestycji w nadal drogie dyski Solid State Drive (SSD). Jest jednak pewne ograniczenie. Mianowicie można je zastosować wyłącznie w nowych komputerach. Nie są one kompatybilne ze starszymi laptopami.
Przykładami sprzętu kompatybilnego z technologią są:
- Acer:
- Swift 3
- Nitro 5
- Aspire 7
- Dell: Inspiron G3
Czy ten nośnik jest dla nas, zwyczajnych konsumentów opłacalny? Tak, ale tylko w przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie wydać pieniędzy na zakup SSD o interesującej nas pojemności. Wtedy jest to dla nas tańsza „alternatywa”. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić to lepszym rozwiązaniem okaże się wybór dysku flash.
Źródło: Komputer świat
Komentarze