Ten artykuł nie będzie testem technicznym. Nie znajdziecie poniżej suchych cyferek czy porównań. Tutaj odrzucam ramy. Nadaje inny wymiar recenzji.
Sony projektując XZ2 poszło zupełnie w inną stronę niż obecni producenci smartfonów. Symetryczność nad i pod ekranem. Prostokątny front urządzenia, a także plecki, które nabrały krągłości sprawiają, iż japoński flagowiec z pewnością wyróżnia się od swojej konkurencji.
Poruszając temat zaokrąglenia tyłu. Czy to dobrze czy źle? Jeśli chodzi o chwyt jest bardzo dobrze. Telefon trzyma się pewnie w dłoni. Warto podkreślić, iż tył telefonu jest bardzo śliski. Pozostawienie go na lekko pochylonej powierzchni skutkować będzie jego zsunięciem i upadkiem na ziemię. Zastosowanie etui wyeliminuje ten problem. Dogodnym rozwiązaniem jest umiejscowienie po prawej stronie urządzenia przycisków funkcyjnych takich jak: regulacja głośności, przycisk wybudzenia i spust migawki aparatu pełniący jednocześnie funkcję jego uruchomienia.
Temat estetyczny zostawiam do indywidualnej oceny. Mi osobiście to rozwiązanie przypadło do gustu. Dwie tafle szkła Gorilla Glass 5 przedzielone korpusem z aluminium sprawiają, że urządzenie jest klasą samą w sobie. Jest to powiew świeżości w linii XZ, której nie można odmówić elegancji czy stylu.
„Hipnotyzujące wykończenie”, tak Sony mówi o swoim dziecku. I rzeczywiście coś w tym jest. Załamanie światła przez zagięcie szkła na krawędziach sprawia, iż urządzenie może się podobać. „Strumień światła na dnie oceanu” czy „światło padające na taflę wody”, tak Japończycy nazwali swoje kolory. Głęboka zieleń, brudny róż i płynące srebro, to kolory odświeżające urządzenie, nadające mu lekkości. Płynną czerń warto zarezerwować dla użytkowników lubiących klasyczny wygląd urządzenia.
Czytnik linii papilarnych działa bez zarzutu. Wszystkie próby odblokowania telefonu za pomocą odcisku palca zakończyły się sukcesem. Niestety został on umieszczony za nisko, przez co przy próbie odblokowania palec ląduje na obiektywie aparatu. Problem rozwiązało etui, lecz go nie wyeliminowało.
Podczas codziennego użytkowania XZ2 staje na wysokości zadania. Brak klatkowania czy mikrozacięć. Płynne i szybkie działanie. Wysoka jakość wyświetlacza (5,7”) ze wsparciem HDR sprawia, iż oglądanie materiałów wideo czy przeglądanie ulubionego kanału na YouTube będzie przyjemne w odbiorze. Interfejs jest po prostu piękny, dynamiczny i pełen wodotrysków. Zostając przy rozrywce muszę wspomnieć o fenomenalnych głośnikach stereo. Odtwarzany dźwięk jest wysokiej jakości i co ważne głośny. Jakość dźwięku potęguje system „Wibracji dynamicznej”. Przydatna funkcja, ale wkładam ją do worka z napisem gadżet. Gadżetem nie jest jednak funkcja zarezerwowana tylko dla Xperii, czyli PS4 Remote. Strumieniowanie obrazu z konsoli PS4 na twój telefon. Brzmi ciekawie? Parując swojego dualshock’a z telefonem otrzymujemy konsolę przenośną. Przetestowałem to rozwiązanie i z czystym sumieniem mówię, że WARTO!!! Kiedy kobieta ogląda ulubiony serial lub wasze dziecko bajkę i macie zajęty telewizor na kilka godzin to rozwiązanie jest idealne.
Jeśli o ideałach mowa muszę powiedzieć o odtwarzaczu muzycznym i korektorach dźwięku w nich zawartych. Odtwarzacz jak już przyzwyczaiła nas firma Sony; jest dopracowany i przystępny dla użytkownika, aczkolwiek ustawienia dźwięku wymagają chwili, aby dostosować barwę dźwięku do swoich upodobań. Wejścia audio niestety nie uświadczymy, lecz otrzymujemy przejściówkę do podłączenia słuchawek.
Główny aparat fotograficzny o rozdzielczości 19 Mpx wywarł na mnie pozytywne odczucia. Zdjęcia wykonane XZ2 są bardzo ostre, pełne szczegółów, a odwzorowanie barw jest warte pochwały. Tryb portretowy „Bokech” oferuje nam narzędzie do tworzenia profesjonalnych zdjęć portretowych bez użycia super drogiej lustrzanki. Rozmycie tła za osobą fotografowaną możemy według potrzeb skorygować. Aparat z przodu typu „selfie” został wyposażony w 5 Mpx matrycę.
Nagrywanie filmów ze świetnym kontrastem i ogromną szczegółowością zapewni nam HDR w rozdzielczości 4K. Mamy również możliwość użycia trybu „Super slow motion” to znaczy, iż możemy nagrywać film w zwolnionym tempie 960 kl/s.
Bateria 3180 mAh wystarczyła mi na cały dzień intensywnej pracy z urządzeniem. Tryb stamina pomaga użytkownikowi w zaoszczędzaniu energii w sytuacjach, które tego wymagają. Smart Stamina szacuje ile czasu zostało do pełnego rozładowania urządzenia, czym pomaga urządzeniu przetrwać na jednym ładowaniu jak najdłuższy czas. Szybka ładowarka dołączona do zestawu naładuje telefon w niecałe dwie godziny. XZ2 obsługuje również szybkie ładowanie indukcyjne.
Podsumowując, Xperia XZ2 może Was zaskoczyć. Niestety kreator 3D dla mnie okazał się zupełną porażką, lecz nie jest to aż tak niezbędny gadżet, aby mógł zepsuć ogólny wizerunek telefonu. Jakość wykonania, procesor, ekran, bateria czy głośniki – te aspekty stoją na bardzo wysokim poziomie. Otrzymujemy świetny telefon, który nas nie zawiedzie. Sony Xperia XZ2 posłuży jako narzędzie pracy, jak i centrum domowej rozrywki.
Komentarze