Jednymi z trudniejszych czynności dla początkujących kierowców są ruszanie pod górę zimą oraz zjazd ze wzniesienia. Jazda po oblodzonej i zaśnieżonej drodze wymaga od nas pełnego skupienia.
„Każdy manewr wykonywany na zaśnieżonej i oblodzonej drodze powinien być wykonywany spokojnie, aby zostawić sobie większy margines błędu. Niebezpieczna dla każdego kierowcy jest sytuacja, gdy występuje duża amplituda temperatur w krótkich okresach i ciągle musimy przyzwyczajać się do nowych warunków” – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Zasady jazdy pod górę
W sytuacji, gdy chcemy pokonać górkę, a nawierzchnia wydaje się śliska, należy wykonać poniższe czynności.
- Należy obserwować samochód przed nami oraz zachować bezpieczny odstęp.
- Podczas wjazdu na górę należy to zrobić z odpowiednią prędkością, aby w połowie wjazdu nasz samochód się nie zatrzymał.
- Przed rozpoczęciem pokonywania wzniesienia ustawić odpowiedni bieg, żeby uniknąć konieczności zmiany na niższy w czasie jazdy.
Podczas pokonywania wzniesienia w ruchu miejskim należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu kilkukrotnie większej niż zwykle odległości między pojazdami. Istnieje prawdopodobieństwo, że samochód przed może nieco bardziej się stoczyć. Ta zwiększona odległość może być niezbędna dla odzyskania przyczepności kół.
Zasady zjazdu z górki
W sytuacji, gdy chcemy zjechać z góry, warto pamiętać o tym, by:
- zmniejszyć prędkość samochodu do minimum.
- zredukować bieg.
- hamować silnikiem, unikać hamowania hamulcem tradycyjnym.
- zostawić jak największą odległość od samochodu przed nami, pomoże nam to w sytuacji kryzysowej, kiedy to będziemy musieli gwałtownie zahamować.
Bardzo ważną wskazówką jest również odpowiednia współpraca na drodze. Kiedy samochody jadące pod górę mają kłopot z wyminięciem się, kierowca jadący w dół powinien się zatrzymać i ustąpić miejsca wspinającemu się pod górę. Dla pojazdu, który musiałby na nowo „wspinać się” na wzniesienie, ponowne ruszenie mogłoby bowiem okazać się niemożliwe.
źródło: se
Komentarze