Wydawać by się mogło, że dziś dostęp do internetu ma praktycznie każdy. W domu, na uczelni, w szkole, na siłowni czy chociażby w kawiarni. Każdy z tych punktów posiada swoją sieć WiFi, z której możemy bezproblemowo korzystać. Niestety nieco gorzej jest z korzystaniem z sieci na wsiach. Nasz kraj znajduje się na szarym końcu na tle państw Unii Europejskiej.
W Polsce rośnie liczba osób potrafiących w co najmniej podstawowym stopniu korzystać z technologii. Przynajmniej raz w tygodniu do sieci zagląda 67% rodaków, na wsiach jest to odpowiednio 60%. Zaledwie 1 na 10 nastolatków wykorzystuje internet do twórczych działań. Ratunkiem okazać mogą się Pracownie Orange, które uczyć będą m.in kodowania oraz robotyki. Zostanie otwartych 100 takich świetlic.
Zanim jednak to się stanie warto na chwilę wrócić jeszcze do europejskich statystyk. W publikowanym przez Komisję Europejską indeksie gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Polska zajęła dopiero 24 pozycję spośród 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Na tak słaby wynik wpływa m.in. zasięg stałych łączy szerokopasmowych (87 proc.) i rozwój stałych łączy szerokopasmowych (61 proc.). Choć z danych CBOS wynika, że 67 proc. dorosłych Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z internetu, a wśród mieszkańców dużych miast ten odsetek sięga do 80 proc., to w przypadku mieszkańców wsi odsetek jest dużo niższy i wynosi zaledwie 59 proc. Pracownie Orange, które działają w małych miasteczkach i wsiach mogą to zmienić.
Mimo, że rośnie odsetek osób, które napisały w ubiegłym roku program komputerowy (z 2,6 proc. w 2016 roku do 4,12 w 2017 roku), to do średniej europejskiej wciąż nam bardzo daleko. Mimo, że jak wynika z polskiej edycji międzynarodowego badania EU Kids Online 2018 – aż 85 proc. dzieci oraz młodzieży codziennie lub prawie codziennie łączy się z siecią, a 15 proc. spędza w internecie nawet 5 godzin dziennie. Tylko 10 proc. twórczo spędza ten czas i wykorzystuje zasoby sieci.
Przede wszystkim stawiamy na to, żeby pokazać dzieciom i młodzieży, jak w bezpieczny sposób korzystać z internetu. Chcemy pokazać podstawy programowania z wykorzystaniem gier hybrydowych oraz robotów. Dodatkowo będziemy wspólnie bawić się aplikacjami, które pozwolą dzieciom oraz młodzieży poznać tajniki ciekawej obróbki zdjęć oraz filmów – wymienia Dominika Staniaszek, liderka pracowni Orange w Kozerkach.
Źródło: newseria
Komentarze