Od, chociażby czwartej wersji Androida – tzw. Androida 4.0 KitKat – Google dodawało nazwy słodyczy do kolejnej wersji swojego systemu. Tym razem ma się to zmienić.
Zerwanie z tradycją
Ósma i dziewiąta odsłona zielonego robota opatrzona była odpowiednio nazwą Oreo i Pie. Jednak firma z Mountain View postanowiła okrągłą „10” wyróżnić poprzez … usunięcie dotychczas obecnej nazwy jakiejś słodkości i tym samym kolejnej litery alfabetu – Q.
Trzeba przyznać, że trwały pewnego rodzaju domysły na temat, tego jaka „słodkość” zostanie przydzielona Androidowi Q. Pojawiło się wiele ciekawych propozycji, takich jak: Queen of Puddings (Królowa puddingu), Queijadinha (odpowiednik małego sernika) czy Quince (pigwa). Mimo wszystko zadanie wydawało się trudne. Nie jest łatwo znaleźć odpowiednią nazwę na literę Q, która kojarzyłaby się wszystkim jednoznacznie ze słodyczami. Niektórzy byli nawet przekonani, że Amerykanie postawią na jakąś niesłodką potrawę. Tymczasem Google wszystkich zaskoczyło.
Firma już oficjalnie poinformowała, że kolejna wersja Androida otrzyma nazwę po prostu Android 10. Wprowadzony zostanie nowy cykl wydawniczy oprogramowania. Słowem, co roku będzie pojawiała się kolejna wersja z wyższym numerkiem. Z pewnością uprości to nazewnictwo. Zresztą, podobnie jest od lat u konkurencji na iOS-ie. Z punktu widzenia czysto praktycznego, takie posunięcie jest przysłowiowym strzałem w „10”. Jednak patrząc na to pod kątem marketingowym, zawęża to w pewnym sensie pole manewru. Nie wydaje się to nazbyt kreatywne. Mimo wszystko uważam, że ten zabieg wprowadzi trochę porządku, a to chyba jest najistotniejsze w tym wszystkim?
Nowe logo?
Poza tym zaprezentowano odświeżone logo „Zielonego robota”. Aude Gandon, Global Brand Director Androida, podkreślił, że w ten sposób Google chce zaprezentować bardziej nowoczesny wygląd.
Zmianę uargumentowano faktem, że „Słodkie słowo” i tak nie na wszystkich rynkach będzie rozumiane. Warto dodać, że obecnie urządzeń z Androidem częściej używają osoby z Brazylii czy Indii niż z USA lub Wielkiej Brytanii, więc opieranie się na angielskich słowach niekoniecznie miało sens zdaniem osób z Google. Akurat w przypadku Indii ten argument jest trochę nietrafiony. Z kolei jak już wspominałem, samo ułatwienie życia użytkownikom już wydaje się dostatecznym powodem, dla którego warto było wprowadzić zmianę. Ponadto odświeżenie graficzne również należy zaliczyć na plus.
Jakie nowości?
W najnowszej wersji Androida 10 mają pojawić się inteligentne odpowiedzi z poziomu paska powiadomień, które dostępne będą dla wszystkich komunikatorów z Google Play; ciemny motyw systemu czy wsparcie dla sieci 5G. Nie zabraknie także funkcji Live Caption, która będzie wyświetlać napisy na żywo do filmów i muzyki odtwarzanej na urządzeniach i to w trybowe offline. Warto też wspomnieć o poprawkach zabezpieczeń, które od teraz nie będą już wymagały restartu urządzenia.
Zbliżający się wielkimi krokami Android 10 zapowiada się naprawdę ciekawie. Wszystko wskazuje na to, że pojawią się duże zmiany pod względem funkcjonalności. Google zadba również o łatwiejsze instalowanie aktualizacji zabezpieczeń systemu. Oczywistą zmianą będzie odświeżona szata graficzna. Czekam także na czarny motyw. Dzięki temu wiele urządzeń z tzw. „czystym Androidem” w końcu dostanie tą długo wyczekiwaną funkcjonalność, która na urządzeniach z AMOLED-owymi wyświetlaczami pozwoli nieco zmniejszyć zużycie energii. Pytanie, jak przy każdej premierze nowego Androida, brzmi – jak szybko producenci zabiorą się za aktualizowanie swoich urządzeń, i które modele ostatecznie dostaną nowego „zielonego robocika”?
Jednego raczej możemy być pewni. Nowego Androida w pierwszej kolejności otrzyma autorska seria Google Pixel, urządzenia z programu Android One oraz większość słuchawek z poniższej listy.
Lista wspieranych urządzeń do Androida Q Beata 3:
- Asus Zenonem 5z
- Essential PH-1
- Nokia 8.1
- Huawei Mate 20 Pro
- LG G8
- OnePlus 6T
- Oppo Reno
- Google Pixel
- Google Pixel XL
- Google Pixel 2
- Google Pixel 2 XL
- Google Pixel 3
- Google Pixel 3 XL
- Google Pixel 3a
- Realme 3 Pro
- Sondy Xperia XZ3
- Techno Spark 3 Pro
- Vivo X27
- Vivo NEX S
- Vivo NEX A
- Xiaomi Mi Mix 3 5G
- Xiaomi Mi 9
Komentarze