Nie ulega wątpliwości, że autonomiczne samochody już teraz potrafią wiele. Tymczasem trwają różne prace nad rozwojem technologii autonomicznej jazdy. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan opracowują specjalny system, który poprawi bezpieczeństwo na drogach.
Zacznijmy od tego, że w czystej teorii piesi i samochody poruszają się po drodze wyznaczonymi strefami. Mam na myśli, że pieszy korzysta z chodnika, a pojazd mechaniczny z jezdni. Co jednak, gdy oba podmioty spotykają się w tym samym miejscu? Niestety w wielu przypadkach ruch pieszego jest nie do przewidzenia, a on sam nie zawsze działa w sposób najlepszy dla jego własnego bezpieczeństwa. Stąd też pojawił się pomysł, że to samochód ma przewidzieć ruchy pieszych.
Nauka w służbie człowiekowi
Badania prowadzone przez inżynierów z Michigan i sponsorowane przez Ford Motor Company skupiają się na pieszych oraz skomplikowanych miejskich skrzyżowaniach. Inspirowana biomechaniką rekurencyjna sieć neuronowa, jak ją nazwano, tworzy katalog ludzkich zachowań i ruchów. Sieć została stworzona przy użyciu specjalnego samochodu obserwującego ludzi poruszających się w pobliżu zatłoczonej ulicy. Do tego zadania użyto pojazdu autonomicznego czwartego poziomu wyposażonego w kamery, lidar i GPS.
Wcześniejsze projekty polegały wyłącznie na wyuczaniu systemu samochodu na podstawie obserwacji nieruchomych zdjęć ludzi. Tym razem system elektroniczny pojazdu zapoznał się z obrazem połączonym z ruchem w rzeczywistości trójwymiarowej.
System analizuje wiele czynników, w tym m.in. chód ludzi, symetrię ciała i rozmieszczenie stóp. Dzięki temu jest w stanie przewidzieć, w którym kierunku uda się pieszy i jakie będą jego następne kroki. Naukowcy tłumaczą to na prostym przykładzie: jeśli pieszy korzysta z telefonu trzymanego w ręku, to należy założyć, że jego uwaga jest w tym momencie rozproszona. Samochód po rozpoznaniu charakterystycznej dla tej sytuacji pozy człowieka i tego, na czym ma skupiony wzrok, otrzyma informację o obniżonej uwadze takiego człowieka. Na tej podstawie będzie też w stanie przewidzieć, co może zrobić w kolejnych krokach.
Żaden system nie będzie nigdy w 100% niezawodny. Jednakże według specjalistów z Michigan ich sieć neuronowa jest lepsza na chwilę obecną od innych technologii przewidujących.
„Jesteśmy lepsi w przewidywaniu, gdzie dana osoba znajdzie się za chwilę” – kwituje profesor Matthew Johnson-Roberson z Wydziału Architektury Morskiej i Inżynierii Morskiej Uniwersytetu Michigan.
źródło: Digital Trends
Komentarze