Brytyjska firma AlcoSense debiutuje na polskim rynku, wprowadzając do sprzedaży trzy modele alkomatów osobistych. Wyposażono je w unikalne funkcje, które zapewniają użytkownikom wysoką precyzję pomiaru. Alkomaty AlcoSense uzyskały prestiżowe wyróżnienia, takie jak Red Dot Design oraz German Design Award.
Pewność jazdy poniżej limitu
AlcoSense udostępnia od dziś polskim klientom trzy modele alkomatów Excel, Pro oraz Ultra, które są wyposażone w precyzyjne czujniki elektrochemiczne o powierzchni niespotykanej w tej klasie cenowej. Ponadto zastosowanie innowacyjnego oprogramowania w alkomatach AlcoSense zabezpiecza użytkownika przed największym problemem alkomatów osobistych – zaniżeniem wyniku badania.
Tradycyjne alkomaty dostępne na rynku podają wyniki testu z dokładnością plus lub minus w stosunku do faktycznego pomiaru, na przykład +/- 0,10‰ BAC. Oznacza to, że końcowy wynik testu może być zawyżony lub zaniżony o wartość 0,10‰ BAC. W ten sposób użytkownik może otrzymać wyniki wskazujące, że jest poniżej limitu, podczas gdy w rzeczywistości stężenie alkoholu w jego organizmie będzie przekraczać dopuszczalny próg. W odróżnieniu od innych dostępnych na rynku alkomatów, odchylenie wyniku pomiaru we wszystkich trzech urządzeniach AlcoSense może być wyłącznie dodatnie. Takie rozwiązanie wyklucza możliwość zaniżenia wyniku badania, a co za tym idzie, wprowadzenia użytkownika w błąd i narażenia go na niebezpieczeństwo i poważne konsekwencje.
Inną unikalną funkcją urządzeń AlcoSense jest uzupełnienie informacji dla użytkownika o szacowanym czasie do momentu całkowitego wytrzeźwienia (dostępna w modelach Pro i Ultra).
Kolorowy wyświetlacz, polski interfejs oraz asystent pomiaru BlowCoach
Wszystkie trzy prezentowane modele dysponują kolorowym wyświetlaczem LCD oraz intuicyjnym menu w języku polskim (inne dostępne wersje językowe: angielska, niemiecka).
Modele Pro oraz Ultra wyposażono w opatentowanego asystenta pomiaru BlowCoach, który znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia. Asystent podpowiada użytkownikowi, jak poprawnie wykonać test i w czasie rzeczywistym informuje na wyświetlaczu z jaką siłą oraz jak długo należy dmuchać w alkomat. Jeśli proces wdmuchiwania powietrza przez użytkownika będzie przebiegać nieprawidłowo urządzenie wyświetla sugestię, co należy poprawić. Dzięki takiemu rozwiązaniu przeprowadzenie pomiaru jest intuicyjne, a do alkomatu trafia odpowiednia ilość powietrza z głębi płuc, co zapewnia maksymalną precyzję badania trzeźwości. Funkcja BlowCoach opiera się na zainstalowanych w urządzeniach AlcoSense czujnikach ciśnienia oraz objętości wdmuchiwanego powietrza.
Alkomaty AlcoSense charakteryzują się szeregiem dodatkowych rozwiązań polepszających wygodę użytkowania oraz zwiększających precyzję pomiaru:
- gniazdo ustników jest podświetlane oraz schowane za rozsuwaną obudową. Takie rozwiązanie ułatwia korzystanie z urządzenia po zmroku i zabezpiecza czujnik przed zanieczyszczeniami;
- w razie potrzeby, użytkownik otrzymuje ostrzeżenie o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze urządzenia. Alkomat blokuje się w momencie przekroczenia zakresu temperatur (optymalny zakres mieści się między +5°C a +40°C – niższa lub wyższa temperatura wpłynęłaby na dokładność wyniku badania);
- na miesiąc przed upływem rocznego okresu ważności, na ekranie pojawia się przypomnienie o konieczności kalibracji.
Szereg funkcji dodatkowych
Do innych, wyróżniających alkomaty AlcoSense funkcji należą:
- pamięć pomiarów (do 24 pomiarów w Excel oraz do 128 pomiarów w Pro i Ultra);
- kompensacja temperatury (skrajne temperatury w trakcie testu, mogą wpłynąć na dokładność wyniku, co jest korygowane przez czujniki temperatury i oprogramowanie AlcoSense);
- ochrona czujnika przed przeciążeniem (blokada urządzenia aż do momentu pełnej regeneracji sensora po wdmuchnięciu w alkomat powietrza bezpośrednio po spożyciu wysokiej dawki alkoholu);
- wybór jednostki pomiaru: promile, mg/l; (w modelach Pro i Ultra: ‰BAC, %BAC, mg/L, µg/100mL)
- wprowadzenie dowolnych limitów zawartości alkoholu w organizmie;
- modele Pro i Ultra mają zainstalowaną bazę aktualnych limitów alkoholu dla 50 krajów (Europa i Świat) zgodnych z lokalnymi regulacjami prawnymi wraz ze współczynnikiem Blood Breath Ratio. Ten sam wynik pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu zależnie od kraju może po przeliczeniu (BBR) dać inne stężenie we krwi.
Policyjne czujniki i prestiżowe nagrody
Co unikalne w tym przedziale cenowym, czujnik elektrochemiczny modelu Ultra ma 200 mm2 powierzchni. Jest on identyczny, jak sensory stosowane w alkomatach policyjnych w Polsce i w większości krajów Unii Europejskiej. Czujniki modeli Pro i Excel (odpowiednio 121 mm2 i 64 mm2 powierzchni) są mniejszymi odpowiednikami sensora z modelu Ultra. Wszystkie czujniki zastosowane w alkomatach AlcoSense pochodzą z Wielkiej Brytanii.
Alkomaty AlcoSense uzyskały rygorystyczny certyfikat dla urządzeń medycznych – ISO13485. Ponadto w 2016 roku modele Pro i Ultra otrzymały nagrodę Red Dot International Design za unikalny design produktu. Natomiast w roku 2018 model Excel został wyróżniony nagrodą German Design Award, przyznawaną przez kapitułę German Design.
Nieświadoma nietrzeźwość to poważny problemem wśród polskich kierowców
Według przeprowadzonego przez nas badania*, co trzeci kierowca w Polsce błędnie szacuje czas potrzebny do wytrzeźwienia po spożyciu określonej ilości alkoholu, oceniając, że byłby gotowy wsiąść za kierownicę wcześniej niż powinien. Ukazuje to skalę problemu nieświadomej nietrzeźwości, który występuje, gdy pomimo dobrego samopoczucia człowiek znajduje się powyżej lub na granicy obowiązującego limitu. AlcoSense daje kierowcy narzędzie, dzięki któremu jest w stanie upewnić się, czy rzeczywiście jest trzeźwy i w następstwie uniknąć potencjalnie fatalnej pomyłki – mówi Hunter Abbott, założyciel AlcoSense i kierowca wyścigowy.
Według oficjalnych danych w 2017 roku polska policja dokonała aż 17,8 miliona kontroli trzeźwości osób kierujących pojazdami.
Cena, dostępność i gwarancja
Alkomaty AlcoSense będą oferowane na oficjalnej stronie producenta w następujących cenach detalicznych:
- AlcoSense Excel – 549,99 PLN;
- AlcoSense Pro – 799,99 PLN;
- AlcoSense Ultra – 999,99 PLN.
Ceny akcesoriów wynoszą:
- Zestaw 20 standardowych ustników – 24,99 PLN;
- Zestaw 25 profesjonalnych ustników jednoprzepływowych – 49,99 PLN;
- Etui dla alkomatu – 59,99 PLN.
Urządzenia są już dostępne do zakupu w Polsce na stronie www.alcosense.pl.
Produkty są objęte dwuletnią gwarancją producenta z możliwością przedłużenia okresu gwarancji aż do trzech lat. Przedłużenie okresu gwarancji wiąże się z rejestracją urządzenia na stronie producenta www.alcosense.pl oraz jego regularnym, corocznym kalibrowaniem. Użytkownicy AlcoSense w Polsce otrzymają dostęp do infolinii pod warszawskim numerem (22) 26 39 345 (opłata zgodna z taryfą operatora).
Każdy z prezentowanych powyżej alkomatów AlcoSense został skalibrowany na okres 12 miesięcy od daty pierwszego użycia. W celu utrzymania dokładności wskazań urządzenia, okres pomiędzy kolejnymi kalibracjami nie powinien przekraczać roku. Usługa w serwisie producenta kosztuje 99,99 PLN i jest wykonywana w Warszawie.
źródło: informacja prasowa
Komentarze