Chociaż od premiery Apple Pay w naszym kraju minęło raptem kilka dni, to usługa zdobyła już całkiem pokaźne grono swoich odbiorców i z każdym dniem staje się coraz popularniejsza. W porównaniu do startu konkurencyjnej usługi dla posiadaczy systemów Android (Google Pay), Apple jest póki co na wygranej pozycji.
Informacje o wprowadzeniu usługi płatności przy pomocy smartfonu przez Apple w naszym kraju pojawiały się w mediach jeszcze do niedawna wyłącznie w formie szczątkowych informacji. Nie do końca wiadomo było klienci których banków będą mogli liczyć na skorzystanie z oferty i jak dokładnie odbędzie się jej premiera. Wiadomo było tylko, że negocjacje trwają, natomiast o szczegółowe informacje było trudno. Finalnie, we wtorek, usługa stała się w końcu dostępna dla klientów 9 banków, które działają na terenie naszego kraju. Choć na oficjalne, szczegółowe dane dotyczące przyjęcia Apple Pay nad Wisłą będziemy musieli zapewne jeszcze trochę poczekać, to z nieoficjalnych informacji, które pojawiają się w sieci wynika, że start był świetny. O jakich liczbach więc mowa?
Według pierwszych przecieków w zaledwie kilka godzin po debiucie usługi klienci banku Pekao dodali około 3 tys. kart do aplikacji Wallet, która odpowiedzialna jest za zarządzanie ich wirtualnymi odpowiednikami. Podobną liczbę zanotował mBank, jednakże w tym przypadku mowa jest tylko o kartach z jednej organizacji płatniczej, natomiast jeszcze przed upływem pierwszej doby od wprowadzenia liczba kart była dwukrotnie wyższa niż w dniu wprowadzenia konkurencyjnej usługi Google Pay (dawniej Android Pay).
Powyższe dane nie obejmują jednak pozostałych 7 banków, których klienci również mają dostęp do usługi, mowa tutaj o większych podmiotach: Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Getin, Raiffeisen Polbank oraz dwóch mniejszych: Nest Bank oraz T-mobile Usługi Bankowe.
Można więc przypuszczać, że łączna liczba klientów, która skorzystała z usługi w ciągu pierwszej doby ze wszystkich wymienionych banków wyniosła między 30 a 35 tysięcy, dla porównania z usługi Google Pay w naszym kraju w ciągu pierwszych czterech miesięcy od premiery skorzystało 25 tysięcy użytkowników. Oczywiście warto nadmienić, iż w momencie debiutu usługa Google była dostępna dla klientów zaledwie trzech instytucji bankowych w naszym kraju (Alior Banku, BZ WBK oraz T-mobile Usługi Bankowe), niemniej jednak Apple zaliczyło bardzo udany start swojej usługi na naszym rynku.
W kolejnych tygodniach można spodziewać się dalszego przyrostu osób korzystających z Apple Pay, choć na pewno wzrost ten nie będzie już tak gwałtowny jak w pierwszych godzinach po debiucie usługi.
Źródło: cashless.pl
Komentarze