Orlen wychodzi naprzeciw wymaganiom użytkowników samochodów elektrycznych. Pierwsza ładowarka powstała na stacji polskiej sieci w Siewierzu. Już teraz kierowcy podróżujący na trasie Katowice – Warszawa mogą tam uzupełnić poziom energii w bateriach.
Łącznie 50 punktów ładowania do końca 2019 roku
Koncern rozpoczął etap montażu stacji ładowania w ramach projektu inwestycyjnego. W związku z tym do końca przyszłego roku do użytku zostanie oddanych 50 takich punktów. Wedle dalszych zapewnień, Orlen utworzy 150 takich stacji dla użytkowników pojazdów elektrycznych. Co ważniejsze, będą one zlokalizowane zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych. Jeszcze w tym roku zostanie otwartych kilka. Nawiasem mówiąc, na początku będą one bezpłatne.
Do końca marca 2019 roku Orlen odda do użytku co najmniej 20 stacji szybkiego ładowania, o mocy 50 i 100 kW.
Orlen przygotowuje się na przyszłość
„Paliwa alternatywne są jednym z najważniejszych trendów nowej mobilności. Jako największa firma paliwowa w Europie Środkowo-Wschodniej musimy dobrze przygotować się na wyzwania z tym związane. Dziś, po okresie wymagających przygotowań i współpracy z wieloma podmiotami, widzimy efekty projektu inwestycyjnego, który pozwoli nam zająć bardzo silną pozycję w tym segmencie rynku. To ważny krok, szczególnie biorąc pod uwagę, że jesteśmy jednym z największych wytwórców energii elektrycznej w Polsce, a nasze produkty petrochemiczne rozwijamy również z myślą o elektromobilności” – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Ponadto tworzone stacje ładowania będą obsługiwać każdy typ pojazdów elektrycznych oferowanych w sprzedaży w Europie. Ściślej mówiąc, będą one wyposażone w dwa złącza do ładowania samochodu prądem stałym (wtyczki CHAdeMO oraz CCS) oraz w złącze Typ 2 o prądzie przemiennym. Oprócz tego ładowarki o mocy 50, 100, 150 kW będą przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych (EV) oraz hybrydowych (PHEV). Na dodatek stacja będzie w stanie obsłużyć do 3 pojazdów jednocześnie. Nad procesem ładowania będzie czuwał sterownik. Innymi słowy: moc będzie przydzielana dynamicznie dla każdego ze stanowisk. Dzięki temu proces ładowania znacznie się skróci.
Poniżej wymieniamy stacje, które do końca I kwartału 2019 roku zostaną wyposażone w stacje ładowania dla pojazdów elektrycznych.
- Siewierz, ul. Bytomska 67
- Wrocław, ul. Szybowcowa 27
- Wrocław, ul. Jedności Narodowej 156
- Wrocław, ul. Księcia Witolda 55
- Wrocław, ul. Ślężna 129
- MOP-y:
- Sędzinko A2
- Zalesie A2
- Aleksandrowice A4
- Morawica A4
- Góra Św. Anny A4
- Wysoka A4
- Lgota, ul. Częstochowska 90
- Kraków, ul. Mogilska 122
- Sucha, ul. Radomska 18
- Rybnik, ul. Gliwicka
- Częstochowa, ul. Warszawska 324/334
- Częstochowa, ul. Św. Barbary 105
- Katowice, ul. Piotrowicka 92
- Dąbrowa Górnicza, ul. Katowicka 30
- Bytom, ul. Chorzowska 90
źródło: Orlen, materiały prasowe
Komentarze